Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z dysków SSD

Wybór dysku twardego uzależniamy od własnych potrzeb. Wyróżniamy dyski SSD, HDD i SSHD, z czego te ostatnie są hybrydą dwóch poprzednich. Obecnie dużą popularnością cieszą się dyski SSD, co wcale nas nie dziwi. Działanie tych dysków opiera się na pamięci Flash-NAND, dzięki czemu proces zapisu i odczytu danych jest znacznie szybszy niż w przypadku HDD i wynosi 250-1000 MB/s. Użytkownicy dysków SSD chwalą je za szybsze uruchamianie komputera, sprawniejsze ładowanie aplikacji, mniejsze zużycie energii i dłuższy czas pracy baterii. Wydawać by się mogło, że dysk SSD nie ma wad, jednak tak jak każdy inny nośnik przechowujący dane, także dysk SSD jest narażony na ich utratę. Na szczęście odzyskiwanie danych z dysku SSD jest możliwe. Jeśli utraciłeś cenne pliki z dysku SSD, wyłącz sprzęt i przekaż nośnik naszym technikom, którzy za pomocą specjalistycznych narzędzi spróbują odzyskać Twoje dane.

Przyczyny utraty danych z dysku SSD

Podczas korzystania z komputera może dojść zarówno do uszkodzeń mechanicznych, jak i logicznych. Niektórym z nich można zapobiec, jednak zwykle nie mamy wpływu na zaistniałe usterki. Do najczęstszych przyczyn awarii dysku SSD zaliczamy następujące uszkodzenia:

  • uszkodzenie pamięci flash,

  • uszkodzenie kontrolera pamięci flash,

  • awaria zasilacza lub innych komponentów,

  • błąd oprogramowania,

  • awaria przetwornicy.

Objawy uszkodzenia dysku

Uszkodzenie dysku SSD objawia się najczęściej w następujący sposób:

  • niemożliwy odczyt/zapis danych,

  • bardzo wolna praca komputera,

  • brak reakcji na próbę włączenia komputera (błąd „No boot device”),

  • zawieszanie się aplikacji,

  • dysk tylko w trybie do odczytu,

  • częste pojawianie się tzw. blue screenów.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD – największe wyzwania

Produkcja dysków SSD jest obecnie na topie, dlatego mamy do czynienia z ogromną różnorodnością. W związku z tym, że produkowaniem dysków SSD zajmuje się ponad 500 firm, sukces operacji odzyskania danych zależy często od konkretnego modelu i producenta urządzenia.

Różnorodność algorytmów

Każdy producent wykorzystuje własny algorytm układu danych, sposobu konfiguracji i dostępu do danych. Zdarza się też niekiedy, że ta sama firma wykorzystuje kilka odmiennych algorytmów w różnych modelach. Brak spójności w tworzeniu dysków SSD utrudnia pracę technikom, lecz równocześnie stanowi dla nich okazję do ciągłego rozwijania umiejętności i stawania przed nowymi wyzwaniami. Odzyskiwanie danych z dysku SSD jest możliwe tylko wtedy, gdy znamy algorytm zastosowany przez konkretnego producenta. Niestety firmy produkujące dyski SSD często nie ujawniają tych informacji, pragnąc zachować w sekrecie szczegóły dotyczące stworzonej technologii.

Szyfrowanie danych

Kolejnym wyzwaniem dla techników jest szyfrowanie dysków SSD. Większość producentów stosuje sprzętowe szyfrowanie danych, co często prowadzi do problemów z ich odzyskaniem. Znajomość algorytmu to jedno, a dysponowanie kluczem do rozszyfrowania to już zupełnie inna historia. Odzyskiwanie danych z dysku SSD bez znajomości parametrów szyfrowania jest praktycznie niemożliwe.

Rodzaj kontrolera

Powodzenie operacji w dużej mierze zależy od producenta dysku kontrolera, gdyż to właśnie kontroler ma wpływ na sposób rozmieszczenia danych w pamięci oraz przekształcenie ich w logiczny obraz. Odzyskiwanie danych z dysku SSD jest najskuteczniejsze w przypadku dysków z kontrolerami Indilinx Barefoot i Intel. Z kolei największe problemy występują zazwyczaj z dyskami SSD na kontrolerach Sandforce. Warto więc pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowej, szczególnie jeśli korzystasz z nośników Sandforce.

Jak odzyskać dane z dysku SSD?

Bez specjalistycznej wiedzy i sprzętu nie jesteś w stanie samodzielnie odzyskać danych z dysku SSD. Skontaktuj się z Laboratorium Danych i opisz nam dokładnie swój problem. Jeśli nie doszło do uszkodzenia pamięci flash, jest szansa, że uda nam się odzyskać Twoje dane. W niektórych przypadkach wykorzystujemy metodę Chip-off, która jednak jest czasochłonna, kosztowna i nie zawsze skuteczna. Praca tą metodą zakłada rozlutowanie dysku SSD i sczytanie pamięci na programatorze. Ten sam sposób wykorzystywany jest podczas odzyskiwania danych z pendrive i kart pamięci, jednak w przypadku dysków SSD mamy do czynienia ze znacznie większą liczbą układów. Niepowodzenie na którymkolwiek etapie operacji kończy się niestety bezpowrotną utratą danych.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD jest skomplikowane, czasochłonne i ryzykowne. Jeśli jednak utraciłeś cenne pliki, które bardzo chcesz odzyskać, możesz liczyć na nasze wsparcie i pomoc w przywróceniu danych. Branża odzyskiwania danych nieustannie się rozwija, dlatego wierzymy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dowodem na to jest możliwość odzyskiwania danych z dysku SSD z interfejsem SATA, co było nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Trwają również prace nad technologią, która pozwoli odzyskiwać dane z dysków SSD PCIe oraz NVMe. Wszystkim naszym klientom zalecamy, by w przypadku przechowywania cennych informacji na dysku SSD zawsze wykonywać kopie zapasowe, które są nieocenione podczas utraty danych.

 

Dowiedz się więcej jak wygląda procedura odzyskiwania danych >> tutaj.

Porozmawiaj ze specjalistą o możliwości odzyskania danych w Twoim przypadku!

Zadzwoń

509737945