Odzyskiwanie danych z RAID 5

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z RAID 5

RAID 5 to implementacja, która cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Jej działanie jest zbliżone do RAID 4, jednak występuje między nimi jedna istotna różnica: w RAID 5 bity parzystości są rozproszone w całej strukturze matrycy, a nie zapisywane na przeznaczonym do tego dysku (jak w RAID 4). W przypadku awarii jednego dysku takie rozwiązanie pozwala na łatwiejsze odzyskanie danych. RAID 5 wyróżnia się także znacznie wyższą szybkością odczytu, w porównaniu z RAID 0.

Mimo licznych zalet, RAID 5 ma również swoje wady. Niższa szybkość zapisu i odczytu jest wynikiem konieczności obliczania sum kontrolnych, a rekonstrukcja tablic przy wymianie jednego z uszkodzonych dysków jest kosztowna.

RAID 5 nie ma sobie równych w kwestii bezpieczeństwa danych. Jeśli dojdzie do awarii, system automatycznie odbuduje utracone dane i udostępni je do odczytu. Minusem takiego rozwiązania jest jednak równoczesne zmniejszenie bieżących osiągów matrycy. Ochrona danych i wysoka pojemność pamięci masowej to największe zalety RAID 5.

Czym jest macierz RAID 5?

Macierz RAID 5 składa się z co najmniej trzech dysków fizycznych zawierających dane podzielone na łatwe w zarządzaniu bloki.

W informatyce parzystością nazywamy metodę polegającą na ponownym tworzeniu danych utraconych wskutek awarii pojedynczego dysku. Zarówno dane, jak i parzystość, są rozłożone we wszystkich twardych dyskach w tablicy RAID 5.

Pojemność macierzy RAID 5 to rozmiar najmniejszego dysku pomnożony przez liczbę o 1 mniejszą niż liczba dysków w macierzy. Do przechowywania informacji o parzystości wykorzystuje się odpowiednik jednego twardego dysku. Takie rozwiązanie pozwala tolerować błędy przy zmniejszeniu wydajności RAID 1 o więcej niż połowę. Dla przykładu, 4 twarde dyski o pojemności 120 GB w RAID 5 są odpowiednikiem jednego dysku twardego 360 GB w systemie operacyjnym.

W związku z tym, że w macierzy RAID 5 parzystość jest wykorzystywana do ochrony danych, istnieje możliwość używania do 75% całkowitej pojemności napędu. W przypadku awarii jednego dysku wystarczy wymienić uszkodzony dysk na nowy napęd, by odbudować dane. Warto przy tym zauważyć, że wydajność zapisu w RAID 5 może ulec obniżeniu wskutek dodatkowych obliczeń brakujących danych. Dzięki temu, że dane z wielu dysków mogą być odczytywane równocześnie, wydajność odczytu w macierzy RAID 5 jest większa niż w przypadku napędu pojedynczego. Jednak wydajność ta nie dotyczy prędkości zapisu, ponieważ istnieje konieczność wyliczenia parzystości i zapisania jej na wszystkich dyskach.

Możliwe jest zwiększenie wydajności zapisu w macierzy RAID 5 za pomocą technologii Intel® Rapid Storage wykorzystującej pamięć podręczną woluminu RAID 5 z opóźnionym zapisem (ang. write-back cache) oraz koalescer. Wolumin z pamięcią podręczną umożliwia zapisywanie buforowanych danych i poprawia koalescencję1. Pamięć podręczna jest domyślnie wyłączona, ale można ją włączyć poprzez interfejs użytkownika. Jeśli pamięć podręczna jest włączona, zaleca się używanie zasilacza awaryjnego (UPS).


1  koalescencja (ang. coalescence) – łączenie sąsiednich bloków pamięci w celu wypełnienia luk spowodowanych zwolnioną pamięcią

Odzyskiwanie danych z RAID 5: krok po kroku

Krok 1. Wyłącz komputer

Dlaczego? Włączony komputer zagraża Twoim dyskom w RAID 5, ponieważ kontroler cały czas może mieć do nich dostęp i działać tak jak wcześniej. Istnieje więc ryzyko zarejestrowania dodatkowych zapisów na dyskach, dlatego wyłączenie komputera jest podstawowym działaniem, jakie należy przeprowadzić, by wyeliminować niepotrzebne ryzyko. Nie włączaj komputera, dopóki nie zrealizujesz kolejnego kroku. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług doświadczonych techników, zajmiemy się bezpieczną realizacją poniższych punktów.

Krok 2. Zaopatrz się w niezbędny sprzęt

Do odzyskiwania danych z RAID 5 potrzebujemy:

  1. NAS1 lub komputer zapasowy z dużą ilością sieciowej pamięci masowej – do odzyskiwania danych potrzebna jest taka sama ilość miejsca dostępna poza komputerem. Jeśli w macierzy RAID 5 znajdują się dyski 3 x 1 TB, musisz dysponować urządzeniem o pojemności co najmniej 3 TB. Analogicznie, do odzyskania danych z dysków 5 x 3 TB potrzebujesz minimum 15 TB sieciowej pamięci masowej, itd. Odzyskiwanie danych z RAID 5 możliwe jest więc wyłącznie wtedy, gdy dysponujesz taką samą lub większą ilością pamięci dostępnej poza komputerem.


    1  NAS (ang. Network Attached Storage) – sieciowa pamięć masowa

  2. Alternatywne podłączenie dysku – tj. inny komputer z zapasowymi portami na dyski albo zewnętrzny twardy dysk. W tym kroku wykorzystaj stację dokującą USB HDD. Ze względu na to, że kontroler RAID jest łącznikiem między dyskami a systemem operacyjnym, system dostrzeże uszkodzoną macierz RAID 5, ale nie będzie w stanie zobaczyć dysków podłączonych do kontrolera. Należy więc usunąć dyski z kontrolera RAID i podłączyć je w sposób alternatywny. Podczas podłączania dysków do innego komputera, pamiętaj, by upewnić się, że kontroler dysku nie jest kontrolerem RAID. Dobrym, bezpiecznym i niedrogim rozwiązaniem jest zewnętrzna stacja dokująca USB 3.0 lub USB 3.1.

  3. Zasilacz awaryjny (UPS) – podczas odzyskiwania danych konieczne jest zapewnienie stałego dostępu do zasilania. Aby uniknąć skutków awarii zasilania, użyj zasilacza awaryjnego dla wszystkich elementów: komputera, NAS, stacji dokującej USB HDD i przełącznika sieciowego (lub routera).

  4. Oprogramowanie do kopii posektorowej dysku – niezbędne do zabezpieczenia danych przed utratą lub odzyskiwania ich z uszkodzonego dysku. Pozwala na dokładne odwzorowanie danych.

Krok 3. Rozmontuj macierz RAID 5

Na tym etapie należy wyjąć dyski, które uległy awarii. Dobrym pomysłem jest dokumentowanie całej operacji, w tym etykietowanie napędów i kabli. Oczywiście proces demontażu można przeprowadzić również bez oznaczania poszczególnych elementów, jednak ten sposób znacznie ułatwi późniejszy montaż. Po opisaniu wszystkich podzespołów wyjmij ostrożnie uszkodzone dyski.

Krok 4. Sprawdź integralność fizyczną

Przedostatnim krokiem jest sprawdzenie integralności fizycznej dysków za pomocą profesjonalnych narzędzi diagnostycznych:

  • Drive Fitness Test (DFT) od IBM lub Hitachi,
  • SeaTools od SeaGate,
  • Data LifeGuard Diagnostics od Western Digital.

Podłącz każdy dysk do stacji dokującej i rozpocznij testy. Pamiętaj, by nie potwierdzać żadnych napraw, lecz uruchomić programy wyłącznie w trybie do odczytu! Dlaczego? Zapisy na dysku mogą zmniejszyć szanse na odzyskanie danych z RAID 5. Naszym celem jest jedynie sprawdzenie, czy doszło do fizycznego uszkodzenia dysków. Jeśli program wykaże uszkodzenie dwóch dysków, nie ma innej opcji jak tylko dostarczyć nośnik do Laboratorium Danych i pozwolić działać technikom. Jeśli jednak wszystkie dyski są sprawne lub tylko jeden uległ awarii, możesz przejść do kolejnego kroku.

Krok 5. Kopia posektorowa dysków

Po określeniu przez programy diagnostyczne, które dyski są sprawne, robimy (po kolei) ich kopie posektorowe.

Odzyskiwanie danych z RAID 5 w Laboratorium Danych

W naszym Laboratorium Danych możesz liczyć na pomoc doświadczonych techników, którzy wykazują aż 96% skuteczność w odzyskiwaniu danych z macierzy RAID. Skorzystanie z pomocy ekspertów jest najbezpieczniejszą i najszybszą opcją odzyskania cennych informacji, bez względu na ilość uszkodzonych dysków.

Utrata danych blokuje działalność firmy i generuje liczne straty. Dzięki temu, że dysponujemy własnym, profesjonalnie wyposażonym laboratorium, jesteśmy w stanie odzyskać Twoje dane w trybie ekspresowym – nawet w kilka godzin! Wystarczy, że dostarczysz nośnik do jednego z naszych punktów przyjęć lub bezpłatnie zamówisz kuriera.

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z macierzy RAID 5 i jako jedni z nielicznych w Polsce odzyskujemy zaszyfrowane pliki z serwerów RAID. Pomożemy w każdej sytuacji, bez względu na to, czy doszło do zaszyfrowania wirusem, awarii kontrolera czy uszkodzenia jednego lub kilku dysków.

Jedyni w Polsce odzyskujemy zaszyfrowane bazy danych!

DBF, SQL, MSSQL, MySQL i inne

Diagnoza i pomoc telefoniczna 24/7

Możliwość zdalnej weryfikacji

Wysoka skuteczność

Odzyskujemy wszystkie bazy danych: Subiekt, Optima, Płatnik, Symfonia, Outlook, Thunderbird i inne.

Radzimy sobie ze wszystkimi wirusami Ransomware!

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Działamy Ekspresowo!

Dzięki temu, że mamy własne laboratorium, jesteśmy w stanie maksymalnie skrócić czas realizacji zlecenia. W trybie ekspresowym pracujemy również po godzinach i w weekendy!

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Door to Door Service

W dużych miastach oferujemy odbiór osobisty nośnika. Współpracujemy również z ekspresowym kurierem, który dostarczy Twój nośnik do Laboratorium jeszcze tego samego dnia!

Uszkodzenia macierzy RAID - możemy odzyskać dane!

Zaszyfrowanie wirusem

Uszkodzenie jednego lub kilku dysków

Wykonanie formatu lub ponownej inicjalizacji

Awaria kontrolera RAID

Dyski nie chcą się poprawnie zamontować

Wstawienia niekompatybilnych dysków

Brak możliwości uruchomienia serwera

Niewłaściwie wykonana operacja przebudowy macierzy

Jak odzyskać dane z macierzy RAID?

Odzyskiwanie danych

Przeczytaj referencje naszych klientów!

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Jesteśmy w całej Polsce!

Odzyskiwanie danych Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Poznań, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Częstochowa, Łódź, Radom, Opole, Nysa, Kłodzko, Toruń, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Leszno, Płock, Przemyśl, Wałbrzych, Zielona Góra.

Zadzwoń 509 737 945

Porozmawiaj ze specjalistą o możliwości odzyskania danych w Twoim przypadku!