Macierz RAID 5 składa się z co najmniej trzech dysków fizycznych zawierających dane podzielone na łatwe w zarządzaniu bloki.
W informatyce parzystością nazywamy metodę polegającą na ponownym tworzeniu danych utraconych wskutek awarii pojedynczego dysku. Zarówno dane, jak i parzystość, są rozłożone we wszystkich twardych dyskach w tablicy RAID 5.
Pojemność macierzy RAID 5 to rozmiar najmniejszego dysku pomnożony przez liczbę o 1 mniejszą niż liczba dysków w macierzy. Do przechowywania informacji o parzystości wykorzystuje się odpowiednik jednego twardego dysku. Takie rozwiązanie pozwala tolerować błędy przy zmniejszeniu wydajności RAID 1 o więcej niż połowę. Dla przykładu, 4 twarde dyski o pojemności 120 GB w RAID 5 są odpowiednikiem jednego dysku twardego 360 GB w systemie operacyjnym.
W związku z tym, że w macierzy RAID 5 parzystość jest wykorzystywana do ochrony danych, istnieje możliwość używania do 75% całkowitej pojemności napędu. W przypadku awarii jednego dysku wystarczy wymienić uszkodzony dysk na nowy napęd, by odbudować dane. Warto przy tym zauważyć, że wydajność zapisu w RAID 5 może ulec obniżeniu wskutek dodatkowych obliczeń brakujących danych. Dzięki temu, że dane z wielu dysków mogą być odczytywane równocześnie, wydajność odczytu w macierzy RAID 5 jest większa niż w przypadku napędu pojedynczego. Jednak wydajność ta nie dotyczy prędkości zapisu, ponieważ istnieje konieczność wyliczenia parzystości i zapisania jej na wszystkich dyskach.
Możliwe jest zwiększenie wydajności zapisu w macierzy RAID 5 za pomocą technologii Intel® Rapid Storage wykorzystującej pamięć podręczną woluminu RAID 5 z opóźnionym zapisem (ang. write-back cache) oraz koalescer. Wolumin z pamięcią podręczną umożliwia zapisywanie buforowanych danych i poprawia koalescencję1. Pamięć podręczna jest domyślnie wyłączona, ale można ją włączyć poprzez interfejs użytkownika. Jeśli pamięć podręczna jest włączona, zaleca się używanie zasilacza awaryjnego (UPS).
1 koalescencja (ang. coalescence) – łączenie sąsiednich bloków pamięci w celu wypełnienia luk spowodowanych zwolnioną pamięcią