Odzyskiwanie danych z Macierzy RAID

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID to nasza specjalność

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID jest możliwe. W naszym Laboratorium technicy zajmą się tym w trybie natychmiastowym. Serwery RAID wymagają od techników bardzo dużego doświadczenia i ogromnej wiedzy, aby przeprowadzić proces odzyskiwania danych pomyślnie. Nasi specjaliści na co dzień spotykają się z różnego rodzaju uszkodzeniami macierzy RAID, dzięki czemu mogą się pochwalić 96% skutecznością w ratowaniu danych z takich serwerów.

Co zrobić w przypadku utraty danych z RAID?

Utraciłeś dane z RAID? Najgorsze, co możesz zrobić, to próbować odzyskać je na własną rękę. Jeśli nie masz doświadczenia w dziedzinie data recovery, odłącz zasilanie i przekaż nośnik naszym technikom. Pamiętaj, że uszkodzenie jednego dysku nie prowadzi jeszcze do utraty danych – takie ryzyko występuje dopiero przy awarii kolejnych nośników. Samodzielne próby odzyskiwania danych mogą jednak doprowadzić do uszkodzenia następnego dysku lub nadpisania danych, co znacząco utrudni pracę naszym technikom, zwiększy koszt usługi, a w najgorszym przypadku uniemożliwi odzyskanie plików.

Przede wszystkim skontaktuj się z firmą specjalizującą się w odzyskiwaniu danych z macierzy RAID. Nasza firma ma do czynienia z takimi przypadkami każdego dnia, dzięki czemu dokładnie wiemy, jak postępować w przypadku utraty danych. Skontaktuj się z nami i opowiedz, co się stało?

Jak wygląda procedura odzyskiwania danych z macierzy RAID?

Odzyskiwanie danych

Macierze RAID

RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks) to nadmiarowa macierz niezależnych dysków podtrzymująca aktywność systemu w przypadku awarii. Macierze RAID wykorzystuje się powszechnie w serwerach firmowych, choć coraz częściej znajdują one swoje zastosowanie również w domach. W warunkach domowych RAID może pracować jako NAS (ang. Network Attached Storage) i umożliwiać użytkownikom pobieranie oraz udostępnianie plików w sieci domowej.

Z kolei korporacyjne macierze RAID znacząco zwiększają bezpieczeństwo danych i współpracują z firmowymi bazami, systemami pocztowymi czy oprogramowaniem. Awaria systemu RAID prowadzi do utraty danych, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie całej firmy. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID to jedna z głównych specjalizacji Laboratorium Danych. Nasi technicy pomogą Ci zminimalizować straty, uniknąć bezpowrotnej utraty cennych plików i jak najszybciej przywrócić funkcjonalność całego systemu.

W jakich przypadkach odzyskujemy dane z macierzy RAID?

Wyróżniamy wiele przyczyn utraty danych z RAID. Oto najpopularniejsze z nich:

  • awaria dysków,

  • zaszyfrowanie wirusem Ransomware,
  • błędy podczas aktualizacji,

  • awaria zasilania,

  • przypadkowe skasowanie lub sformatowanie danych,

  • samodzielne próby odzyskania danych z RAID,

  • nieprzewidziane zdarzenia losowe (np. pożar, powódź),

  • konflikt sprzętowy,

  • awaria karty kontrolera,

  • niekompatybilne dyski,

  • niedokończona przebudowa RAID.

Niektórych sytuacji można uniknąć, inne zdarzają się wbrew naszej woli. Warto jednak pamiętać, że utrata danych z RAID to nie koniec świata, a w większości przypadków nasi technicy są w stanie odzyskać pliki. Możesz ułatwić nam pracę, nie podejmując samodzielnych prób odzyskania danych. Pamiętaj również, by nigdy nie skanować dysków w celu kontroli ich stanu ani nie korzystać z opcji automatycznej naprawy RAID – takie działania mogą jedynie pogłębić problem i zmniejszyć szansę na odzyskanie danych.

Objawy uszkodzenia macierzy RAID

Jeśli odnotujesz jakiekolwiek niestandardowe dźwięki dobiegające z dysku (klikanie, buczenie, brzęczenie itp.), wyłącz system za pomocą przycisku zasilania i przekaż nośnik technikom. Takie dźwięki mogą oznaczać, że doszło do awarii głowicy lub zatrzymania silnika. Twoją uwagę powinny również zwrócić wszelkiego rodzaju awarie dysku, błędy pojawiające się po aktualizacji, wolne tempo zapisu i odczytu danych czy brakujące partycje RAID.

Odzyskujemy dane z RAID nawet w kilka godzin!

Zdajemy sobie sprawę z tego, że utrata danych z macierzy RAID generuje straty, blokuje działalność firmy i powoduje niepotrzebny stres. Dysponujemy własnym laboratorium wyposażonym w najlepszy sprzęt do odzyskiwania danych z RAID, dlatego jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom profesjonalne wsparcie techniczne – bez względu na rodzaj i zaawansowanie uszkodzenia. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID to usługa skierowana do użytkowników wszystkich poziomów RAID.

Liczby nie kłamią. Nasi technicy wykazują aż 96% skuteczność w odzyskiwaniu danych z RAID! Czas i koszt realizacji zlecenia ustalamy indywidualnie, gdyż wszystko zależy od konkretnego przypadku. Mniej skomplikowane prace jesteśmy w stanie zrealizować w trybie ekspresowym – już w kilka godzin od otrzymania dysku! Nośnik możesz dostarczyć do naszego Laboratorium Danych osobiście lub za pośrednictwem kuriera, którego wizytę zamówisz bezpłatnie.

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Działamy Ekspresowo!

Dzięki temu, że mamy własne laboratorium, jesteśmy w stanie maksymalnie skrócić czas realizacji zlecenia. W trybie ekspresowym pracujemy również po godzinach i w weekendy!

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Door to Door Service

W dużych miastach oferujemy odbiór osobisty nośnika. Współpracujemy również z ekspresowym kurierem, który dostarczy Twój nośnik do Laboratorium jeszcze tego samego dnia!

Przeczytaj referencje naszych klientów!

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Jesteśmy w całej Polsce!

Odzyskiwanie danych Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Poznań, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Częstochowa, Łódź, Radom, Opole, Nysa, Kłodzko, Toruń, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Leszno, Płock, Przemyśl, Wałbrzych, Zielona Góra.

Zadzwoń 509 737 945

Porozmawiaj ze specjalistą o możliwości odzyskania danych w Twoim przypadku!

Dlaczego odzyskiwanie danych z macierzy RAID jest tak skomplikowane?

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID jest trudnym procesem, który wymaga zastosowania odpowiednich procedur i wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Nie należy więc zabierać się do tego samodzielnie, lecz zaufać doświadczonym technikom, którzy na co dzień zajmują się odzyskiwaniem danych z RAID. Na zawiłość całego procesu wpływają 3 czynniki:

  1. Dane znajdujące się w macierzy RAID wyróżniają się skomplikowanymi strukturami logicznymi, dlatego ich odzyskiwanie wymaga wiedzy i sprzętu.

  2. Macierz RAID zbudowana jest z wielu dysków, które funkcjonują w zupełnie inny sposób niż pojedyncze dyski HDD.

  3. Macierz korporacyjna RAID wyróżnia się zaawansowaną strukturą sprzętową i w wielu przypadkach wymaga zastosowania oryginalnych podzespołów.

Nie da się więc odzyskać danych z RAID za pomocą darmowego oprogramowania czy porad znalezionych na forum internetowym. Warto również zauważyć, że nie każdy pracownik serwisu komputerowego ma kwalifikacje w tej dziedzinie. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID to wąska specjalizacja, dlatego w tej kwestii polecamy zaufać odpowiednio wyszkolonym technikom.

Odzyskiwanie danych ze wszystkich poziomów RAID

Wyróżniamy kilka standardowych poziomów RAID. Każdy poziom wyróżnia się innymi parametrami wydajności i pojemności, dlatego wdrożenie konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych wymagań i możliwości firmy. Podczas projektowania macierzy RAID bierze się również pod uwagę bezpieczeństwo danych w przypadku awarii dysków. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID to usługa skierowana do użytkowników wszystkich poziomów RAID.

Największym wyzwaniem dla naszych techników jest utrata danych z macierzy RAID 0, ponieważ w tej konfiguracji nie występuje nadmiarowość dysków. Tablica RAID 0 jest popularna ze względu na szybkość zapisu/odczytu, wysoką wydajność i niską cenę, lecz równocześnie cechuje się wysoką awaryjnością, dlatego nie nadaje się do przechowywania danych krytycznych.

W przypadku macierzy RAID 1,2,3,4 i 5 awaria jednego dysku nie skutkuje natychmiastową utratą danych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest tablica RAID 1, którą wykorzystuje się do przechowywania transakcyjnych baz danych czy systemów operacyjnych. Utrata danych z RAID 1 zaczyna stanowić problem dopiero przy uszkodzeniu dwóch dysków. Wysokie bezpieczeństwo danych zapewnia z kolei macierz RAID 5 złożona z co najmniej 3 dysków. Utrata danych z dwóch dysków RAID 5 (przy trzecim sprawnym) nie jest wyzwaniem dla naszych techników. W takiej sytuacji odzyskujemy dane z jednego dysku i odbudowujemy macierz RAID 5.

Fakty i mity na temat RAID

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID to nasza specjalność. Aby pomóc chronić Twoje dane przed utratą, odpowiadamy na najpopularniejsze zagadnienia dotyczące RAID. Mamy nadzieję, że dzięki nim zwiększysz bezpieczeństwo swoich danych, wybierzesz najlepszy poziom RAID dla swojej firmy i zachowasz zimną krew po przypadkowym skasowaniu cennych plików.

  1. System RAID jest bezawaryjny.MIT. System RAID cechuje się wyższą niezawodnością niż pojedyncze dyski twarde i podtrzymuje pracę systemu nawet przy awarii jednego dysku. Nie oznacza to jednak, że utrata danych z RAID jest niemożliwa. Warto pamiętać, że nie istnieje system całkowicie odporny na utratę danych.
  2. RAID RAID-owi nierówny.FAKT. Utrata danych najczęściej dotyczy macierzy RAID 0, w której nie występują nadmiarowe dyski. Bezpieczniejszą opcją są tablice RAID 1 i RAID 5, które umożliwiają szybkie odzyskanie danych przy awarii jednego dysku. Im więcej nadmiarowych dysków, tym bezpieczniejsze są Twoje dane.
  3. RAID 5 jest w 100% bezpieczny dla moich danych.MIT. Mimo że awaria jednego dysku w RAID 5 nie prowadzi do utraty danych, nie należy lekceważyć problemu. Jak najszybciej wymień uszkodzony dysk, gdyż awaria kolejnego nośnika doprowadzi do utraty plików.
  4. Awaria dwóch dysków = bezpowrotna utrata danychMIT. W RAID 1 i RAID 5 taki problem skutkuje brakiem dostępu do danych, lecz może być rozwiązany w profesjonalnym laboratorium. Awaria dwóch dysków jest dopuszczalna wyłącznie w macierzy RAID 6, dlatego warto stosować tę konfigurację w warunkach wymagających wysokiej tolerancji na awarie.
  5. Nowy dysk musi pochodzić z innej partii.FAKT. Po awarii dysku należy wymienić nośnik na produkt o tych samych parametrach, lecz pochodzący od innego producenta lub z innej partii. Dlaczego? Oryginalne dyski pochodzą zazwyczaj z tej samej partii, a więc wyróżniają się identycznym średnim czasem bezawaryjnej pracy (ang. MTBF – mean time between failures). Wymiana na dysk z tej samej partii zwiększa więc ryzyko kolejnej awarii.
  6. Po utracie danych należy wyłączyć system.FAKT. Skasowałeś dane przez przypadek? NATYCHMIAST WYŁĄCZ SYSTEM ZA POMOCĄ PRZYCISKU ZASILANIA. Pamiętaj, by nie wyłączać go w sposób standardowy, gdyż takie działanie może prowadzić do nadpisania danych i ich bezpowrotnej utraty. Odłącz zasilanie również wtedy, gdy usłyszysz niepokojące dźwięki – w ten sposób zmniejszysz uszkodzenia mechaniczne dysku.
  7. Rozróżnianie dysków ma znaczenie.FAKT. Każdy dysk ma określone miejsce w macierzy RAID, a jego znajomość przydaje się w wielu sytuacjach, np. podczas rekonstrukcji systemu czy przekazania dysków do laboratorium.
  8. Narzędzie do naprawy rozwiąże problem.MIT. Podczas przeprowadzania operacji narzędzie do naprawy woluminów dokonuje zapisu, co może wpłynąć na strukturę logiczną danych i utrudnić odzyskanie plików z RAID.
  9. Kopia zapasowa to konieczność przed modyfikacjami w RAID.FAKT. Wszelkiego rodzaju zmiany w RAID powinny być poprzedzone wykonaniem aktualnej kopii zapasowej. Dopiero po jej utworzeniu możesz przystąpić do modyfikacji, mając pewność, że Twoje dane są bezpieczne.
  10. Przywrócenie ustawień fabrycznych to najlepsza opcja w przypadku błędów.MIT. Jeśli zauważysz powtarzające się błędy, nie wybieraj opcji przywrócenia ustawień fabrycznych przed wykonaniem kopii zapasowej. Taki krok może doprowadzić do utraty danych, dlatego w przypadku nawracających błędów skontaktuj się z technikiem.

Aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami obserwuj nas na Facebooku.