Odzyskiwanie danych z RAID 1

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z RAID 1

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z RAID 1 i pozostałych macierzy pracujących w konfiguracjach RAID. Dzięki dużemu doświadczeniu i ogromnej wiedzy naszych techników wyróżnia nas 96% skuteczność w odzyskiwaniu danych z serwerów RAID. Celem naszych działań jest przywrócenie danych lub pierwotnej sprawności macierzy sprzed awarii.

Czym jest macierz RAID 1?

RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks) to nadmiarowa macierz niezależnych dysków, która dzieli się na kilka standardowych poziomów. Jednym z nich jest RAID 1, czyli prosta konfiguracja RAID, którą można stworzyć za pomocą dwóch (lub więcej) dysków fizycznych o takiej samej wielkości. Dane zapisywane w macierzy RAID 1 są równocześnie rejestrowane na dysku i kopiowane na dysk zapasowy. Korzystanie z dysku zapasowego pozwala na kontynuowanie działania systemu w przypadku awarii dysku właściwego. Prowadzenie zapisu na dwóch dyskach zwiększa bezpieczeństwo i stanowi dodatkową ochronę przed utratą danych.

RAID 1

Budowa

W macierzy RAID 1 na każdy dysk przypada dysk nadmiarowy zawierający kopię danych. Ze względu na to, że na obu dyskach zapisywane są równocześnie te same dane, macierz RAID 1 nazywana jest również lustrzaną (ang. mirroring). Nazwa ta wynika z faktu, iż dysk zapasowy stanowi swego rodzaju „lustrzane odbicie” dysku właściwego. Aby dodatkowo zabezpieczyć dane, istnieje możliwość zastosowania większej ilości dysków zapasowych.

Działanie

Działanie macierzy RAID 1 polega na replikacji pracy nośników, a więc na równoczesnym zapisie danych na co najmniej dwóch dyskach. RAID 1 wyróżnia się najlepszą prędkością zapisu spośród wszystkich dysków RAID. Istnieje możliwość zwiększenia przepustowości i szybkości przesyłania danych za pomocą dwóch dysków przeznaczonych do odczytywania informacji.

Zastosowanie

Do niedawna macierze RAID były wykorzystywane głównie w profesjonalnych firmach, które mogły sobie pozwolić na utrzymywanie specjalistycznego zespołu informatycznego do ich obsługi. Jednak obecnie zastosowanie RAID jest coraz bardziej powszechne. Dzięki wysokiemu poziomowi niezawodności RAID 1 jest najczęściej wykorzystywany do takich zastosowań jak transakcyjne bazy danych i systemy operacyjne. RAID 1 znajduje swoje zastosowanie również w medycynie i w sektorze obronności.

Najczęstsze przyczyny odzyskiwania danych z RAID 1

Istnieje wiele przyczyn utraty danych z RAID 1, z którymi mamy do czynienia w naszej codziennej pracy. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

 • awarię zasilania,
 • uderzenie prądem,
 • uderzenie pioruna,
 • klęski żywiołowe (np. pożar, powódź),
 • usunięcie danych przez użytkownika,
 • uszkodzenie kontrolera lub karty RAID,
 • wiele awarii twardych dysków,
 • zaszyfrowanie wirusem,
 • niewłaściwie przeprowadzona operacja przebudowy serwera.

W przypadku zauważenia objawów usterki należy natychmiast wyłączyć RAID – takie działanie pozwoli zapobiec niechcianym zapisom. Na błąd macierzy RAID 1 mogą wskazywać wczesne znaki ostrzegawcze, takie jak disconnected, unrecoverable read error (URE) czy rebuilds failed.

Odzyskiwanie danych z RAID 1 przy uszkodzeniu dwóch dysków

Częstą przyczyną utraty danych z RAID 1 jest uszkodzenie jednego dysku, które skutkuje jego odłączeniem od macierzy. Jeśli kontroler nie zgłosi tego rodzaju awarii, użytkownik nie jest nawet świadomy, że RAID 1 przestał stanowić skuteczną ochronę danych.

Zdarza się, że klient zgłasza się do naszego Laboratorium Danych z macierzą RAID 1 oraz uszkodzonym drugim dyskiem i dopiero wtedy dowiaduje się, że jeden z dysków uległ wcześniejszej awarii i został odłączony. W takich przypadkach może wystąpić wątpliwość, z którego dysku należy odzyskać dane. Jeśli klient nie wie, w jakiej kolejności dochodziło do awarii dysków, należy odzyskać dane z obu dysków, po czym porównać ich zawartość. Niestety, taki sposób odzyskiwania danych z RAID 1 jest niemal dwukrotnie droższy, szczególnie w przypadkach uszkodzeń mechanicznych, kiedy to ustalenie dat poszczególnych plików jest możliwe dopiero po naprawieniu dysków.

Znacznie korzystniej wypada w takiej sytuacji macierz RAID 5 złożona z trzech dysków. W przypadku uszkodzenia dwóch dysków (przy trzecim sprawnym) wystarczy odzyskać dane z jednego uszkodzonego dysku, by otrzymać dostęp do informacji i zbudować macierz RAID 5.

Podczas uszkodzenia mechanicznego dwóch dysków w macierzy RAID 1 decyzja o kolejności odzyskiwania danych należy do klienta.

Jak odzyskujemy dane z RAID 1?

W naszym Laboratorium odzyskiwanie danych z RAID 1 odbywa się w 4 krokach:

 1. Wykonujemy diagnozę – sprawdzamy możliwości, dobieramy technologię i przygotowujemy wycenę dla klienta.

 2. Przekazujemy wyniki – telefonicznie lub mailowo informujemy klienta o wynikach przeprowadzonej diagnozy.

 3. Czekamy na akceptację – na tym etapie (po otrzymaniu diagnozy i wyceny) klient może zrezygnować z procesu odzyskiwania danych.

 4. Odzyskujemy dane z RAID 1 – po uzyskaniu akceptacji pracujemy dalej i przekazujemy klientowi dane na wybranym nośniku.

Co zrobić w przypadku utraty danych z RAID 1?

Jeśli utraciłeś dane z macierzy RAID 1, pamiętaj, by nie próbować ich odzyskiwać na własną rękę! Skontaktuj się z Laboratorium Danych i zaufaj doświadczeniu naszych techników, którzy mogą pochwalić się 96% skutecznością w odzyskiwaniu danych z serwerów RAID.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że utrata danych wpływa na funkcjonowanie całej firmy, co w wielu przypadkach prowadzi do generowania dużych strat. Dzięki temu, że dysponujemy własnym laboratorium, jesteśmy w stanie zaoferować usługi w trybie ekspresowym.

Możemy odzyskać Twoje dane z RAID 1 już w kilka godzin!

Jedyni w Polsce odzyskujemy zaszyfrowane bazy danych!

DBF, SQL, MSSQL, MySQL i inne

Diagnoza i pomoc telefoniczna 24/7

Możliwość zdalnej weryfikacji

Wysoka skuteczność

Odzyskujemy wszystkie bazy danych: Subiekt, Optima, Płatnik, Symfonia, Outlook, Thunderbird i inne.

Radzimy sobie ze wszystkimi wirusami Ransomware!

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Działamy Ekspresowo!

Dzięki temu, że mamy własne laboratorium, jesteśmy w stanie maksymalnie skrócić czas realizacji zlecenia. W trybie ekspresowym pracujemy również po godzinach i w weekendy!

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Door to Door Service

W dużych miastach oferujemy odbiór osobisty nośnika. Współpracujemy również z ekspresowym kurierem, który dostarczy Twój nośnik do Laboratorium jeszcze tego samego dnia!

Uszkodzenia macierzy RAID - możemy odzyskać dane!

Zaszyfrowanie wirusem

Uszkodzenie jednego lub kilku dysków

Wykonanie formatu lub ponownej inicjalizacji

Awaria kontrolera RAID

Dyski nie chcą się poprawnie zamontować

Wstawienia niekompatybilnych dysków

Brak możliwości uruchomienia serwera

Niewłaściwie wykonana operacja przebudowy macierzy

Jak odzyskać dane z macierzy RAID?

Odzyskiwanie danych

Przeczytaj referencje naszych klientów!

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Jesteśmy w całej Polsce!

Odzyskiwanie danych Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Poznań, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Częstochowa, Łódź, Radom, Opole, Nysa, Kłodzko, Toruń, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Leszno, Płock, Przemyśl, Wałbrzych, Zielona Góra.

Zadzwoń 509 737 945

Porozmawiaj ze specjalistą o możliwości odzyskania danych w Twoim przypadku!