Odzyskiwanie danych z RAID 0

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z RAID 0

RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks) to nadmiarowa macierz niezależnych dysków wykorzystywana w celu zwiększenia niezawodności systemu, wydajności transmisji danych i dostępnej przestrzeni. Charakterystyczną cechą RAID jest współpraca co najmniej dwóch dysków twardych, co pozwala osiągnąć znacznie więcej niż w przypadku zastosowania jednego standardowego dysku lub kilku dysków indywidualnie podłączonych.

Tablica RAID 0 (ang. striping) składa się z minimum dwóch zespolonych dysków twardych, które tworzą napęd logiczny. RAID 0 zaliczamy do podstawowych systemów macierzy, w których zapis i odczyt danych odbywa się równolegle na wszystkich dyskach. W RAID 0 dane są dzielone i zapisywane na kilku dyskach, traktowanych jako jeden dysk logiczny. Dzięki temu, że wszystkie dyski są widziane jako jedna całość, RAID 0 wyróżnia się wyższą szybkością zapisu i odczytu niż dyski pojedyncze. RAID 0 cechuje się także prostą organizacją zapisu danych, bez konieczności zastosowania dysku parzystości.

Do wad tego rozwiązania należy jednak brak odporności na awarię dysków, gdyż RAID 0 nie posiada nadmiarowości. RAID 0 to tanie i wydajne rozwiązanie, przeznaczone głównie do plików o dużej pojemności (np. multimediów i kopii aplikacji), które jednak nie jest polecane do danych krytycznych. Odzyskiwanie danych z RAID 0 jest możliwe z wykorzystaniem odpowiedniej wiedzy i specjalistycznego sprzętu. W Laboratorium Danych dysponujemy zespołem techników specjalizujących się w odzyskiwaniu danych z macierzy RAID 0, którzy szybko i bezpiecznie przywrócą Twoje utracone dane.

Na czym polega odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0?

Przed przystąpieniem do odzyskiwania danych z RAID 0 należy określić przyczynę problemu. Za pomocą kilku profesjonalnych testów można ustalić, czy doszło do awarii jednego lub kilku dysków, czy też mamy do czynienia z uszkodzeniem struktury danych w RAID 0. Do przeprowadzenia testów wystarczy sprawny komputer z systemem Windows 10. Do stacji dokującej podłączamy nośnik w celu sprawdzenia, czy jego obecność została wykryta w Menedżerze urządzeń.

Odzyskiwanie danych z RAID 0 jest konieczne w przypadku usterek mechanicznych dysków lub utraty spójności logicznej. Po przeprowadzeniu testów proces odzyskiwania danych należy rozpocząć od przywrócenia sprawności dyskom. W następnym kroku wykonujemy kopie danych, a na koniec odbudowujemy strukturę logiczną macierzy RAID 0. Odzyskiwanie danych z RAID 0 wymaga dużego doświadczenia i doskonałej znajomości budowy macierzy.

W Laboratorium Danych stosujemy metodę 4 kroków:

 

1. Kontakt i dostarczenie nośnika. Uszkodzony dysk możesz dostarczyć do nas osobiście lub za pośrednictwem kuriera, którego wizyta jest całkowicie bezpłatna. Jeśli decydujesz się na dostawę kurierem, pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć dysk na czas transportu.

2. Diagnoza. Sprawdzamy rodzaj uszkodzenia, dobieramy technologię i ustalamy koszt realizacji usługi.

3. Odzyskiwanie danych z RAID 0. Po zaakceptowaniu kosztorysu przystępujemy do odzyskiwania danych. Dzięki własnemu laboratorium jesteśmy w stanie wykonać usługę nawet w kilka godzin.

4. Odbiór danych. Po odzyskaniu danych przekazujemy klientowi nośnik – osobiście lub za pośrednictwem kuriera.

Objawy i przyczyny utraty danych z RAID 0

Utrata danych może przydarzyć się każdemu. Jednak, zamiast wpadać w popłoch, warto wcześniej przygotować się na taką ewentualność. Dzięki znajomości najpopularniejszych objawów i przyczyn awarii dysków w RAID 0 będziesz w stanie szybko zareagować i prawidłowo zabezpieczyć nośnik przed przekazaniem go technikom.

Objawy

Awaria dysków w macierzy RAID 0 prowadzi nieuchronnie do utraty danych. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób objawiają się problemy z dyskami, by móc odpowiednio wcześnie zareagować i przekazać nośnik w ręce doświadczonych techników. Najłatwiej jest rozpoznać objawy uszkodzeń mechanicznych, które powstają wskutek upuszczenia lub uderzenia dysku twardego.

Zaniepokoić powinny nas wszelkie niestandardowe dźwięki wydawane przez dysk, takie jak stukanie, klikanie, brzęczenie, buczenie i szuranie. Zatrzymanie silnika objawia się drżeniem, buczeniem lub brzęczeniem, natomiast awarię głowicy można rozpoznać po charakterystycznych dźwiękach klikania.

Zbliżająca się awaria RAID 0 może również objawiać się licznymi awariami dysku, utratą ustawień konfiguracyjnych, utratą danych, brakującymi partycjami RAID 0 oraz problemami występującymi po aktualizacji systemu. Niepokojące są również raporty o błędach zapisu i odczytu, powolny zapis/odczyt danych oraz problemy z uruchomieniem serwera po resecie.

Jeśli masz do czynienia z którymkolwiek z powyżej opisanych objawów, pamiętaj, by pod żadnym pozorem NIE WYBIERAĆ opcji automatycznej naprawy macierzy ani NIE SKANOWAĆ dysków w celu sprawdzenia ich stanu. Takie działania na pewno nie naprawią RAID 0, a mogą jedynie pogłębić problem. System należy wyłączyć, nośnik zabezpieczyć i przekazać do laboratorium.

Przyczyny

Przyczyn utraty danych z macierzy RAID 0 może być wiele, lecz najczęściej dochodzi do awarii jednego z dysków w macierzy. Do naszego Laboratorium Danych często zgłaszają się również klienci, którzy utracili cenne informacje wskutek błędu ludzkiego.

  • Awaria jednego lub dwóch dysków. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wskutek uszkodzenia elektroniki NAS lub kontrolera macierzy, przegrzania się dysków w RAID 0, wystąpienia błędów podczas aktualizacji czy nagłej awarii prądu. Może również dojść do samoistnej awarii dysku. Uszkodzenie jednego dysku uniemożliwia dostęp do przestrzeni adresowej dysku logicznego, co skutkuje całkowitym brakiem dostępu do tego dysku.
  • Uszkodzenie z winy użytkownika. Działalność człowieka może obejmować m.in. przypadkowe skasowanie lub sformatowanie danych. Tego typu uszkodzenia powstają również podczas samodzielnych i amatorskich prób odzyskania danych z RAID 0 – bez odpowiedniego przygotowania i zastosowania specjalistycznych narzędzi. Jedną z przyczyn utraty danych są również przypadki losowe, takie jak pożar czy powódź.
  • Pozostałe przyczyny utraty danych. Do utraty danych z RAID 0 może również dojść w przypadku zniszczenia informacji o konfiguracji macierzy, konfliktów sprzętowych, awarii karty kontrolera, niekompatybilnych nośników, niedokończonej przebudowy macierzy, uszkodzenia elektroniki czy problemów z uruchomieniem serwera.

Odzyskiwanie danych z RAID 0 – wskazania i przeciwskazania

W przypadku odzyskiwania danych z jakiegokolwiek nośnika zawsze obowiązuje zasada: nie próbuj przeprowadzać samodzielnych napraw, jeśli nie masz doświadczenia w data recovery. Awarie RAID 0 są stosunkowo częste, dlatego konieczne jest stałe monitorowanie działania dysków i szybkie reagowanie w przypadku zauważenia nieprawidłowości.

Wymiana dysku

Podczas uszkodzenia jednego dysku system informuje o konieczności wymiany poprzez sygnał dźwiękowy i wiadomość e-mail. Po otrzymaniu takiej informacji należy niezwłocznie wymienić dysk. Nigdy nie instaluj tego samego dysku ponownie w konfiguracji RAID ani nie zastępuj uszkodzonego dysku takim, który wcześniej pracował w innym systemie RAID! Do wymiany zastosuj dysk o takiej samej pojemności i szybkości, co pozostałe dyski w macierzy.

Awaria jednego dysku nie skutkuje utratą danych. Takie ryzyko pojawia się dopiero wtedy, gdy podczas wymiany dojdzie do awarii drugiego dysku. Aby tego uniknąć, należy wyłączyć macierz i powierzyć wymianę specjalistom.

Kopia zapasowa

Jeśli dysponujesz aktualną kopią zapasową, oznacz wszystkie napędy liczbami (np. 1,2,3 itp.), a następnie wymień je na nowe dyski twarde. Każdy dysk w systemie RAID ma swoją określoną pozycję w macierzy, dlatego ponumerowanie dysków ułatwi ich lokalizację.

Rekomendujemy przechowywanie oryginalnych plików w bezpiecznym miejscu, by zapobiec utracie danych w przypadku awarii. Zabezpieczenie kopii dysków przed przystąpieniem do prób odbudowy macierzy RAID 0 to najlepsze możliwe rozwiązanie. Jakiekolwiek zmiany w konfiguracji RAID powinny być poprzedzone wykonaniem aktualnej kopii zapasowej. ZAWSZE.

Jeśli jednak nie dysponujesz aktualną kopią zapasową, przed odzyskaniem lub przywróceniem danych należy zabezpieczyć posektorowe obrazy dysków, z których zbudowana jest tablica RAID 0.

Wyłącz system!

Wszystkie operacje odczytu i zapisu danych są nieodwracalne, dlatego dalsze użytkowanie uszkodzonego dysku może prowadzić do przypadkowego nadpisania danych. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu dalszych uszkodzeń i znacząco utrudnia późniejszą pracę technikom zajmującym się odzyskiwaniem danych. W sytuacji przypadkowego usunięcia danych należy jak najszybciej wyłączyć system za pomocą przycisku zasilania. Wyłączenie systemu rekomendujemy również wtedy, gdy usłyszysz niestandardowe dźwięki opisane powyżej (wśród objawów awarii RAID 0).

Tego nigdy nie rób!

  • Nie zastępuj więcej niż jednego dysku przed odbudową tablicy RAID 0!

  • Nie usuwaj więcej niż jednego dysku równocześnie, jeśli wcześniej nie oznaczyłeś dysków!
  • Nie wprowadzaj napędu do macierzy, która znajduje się w trybie offline!

Jak zamówić usługę „Odzyskiwanie danych z RAID 0”?

Aby skorzystać z oferty odzyskiwania danych z RAID 0, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Nośnik możesz dostarczyć do naszego laboratorium osobiście lub za pośrednictwem kuriera, którego wizytę zamówisz bezpłatnie przez formularz dostępny w zakładce Kontakt.

Proces analizy nośnika i postawienie diagnozy można przyspieszyć poprzez podanie następujących informacji:

  • liczba dysków, z których składa się macierz RAID 0,
  • faktyczny stan macierzy RAID 0 (ilość dysków online i offline),
  • rodzaj interfejsu dysków (SATA, ATA, SAS lub SCSI),
  • rodzaj systemu plików,
  • kolejność nośników,
  • marka, typ i model kontrolera, na którym zbudowana jest tablica RAID 0,
  • w jaki sposób doszło do awarii,
  • jakie kroki zostały podjęte po stwierdzeniu usterki.

Ekspresowo odzyskujemy dane z RAID 0

W Laboratorium Danych dysponujemy profesjonalnym sprzętem i doświadczonym zespołem techników, którzy wykazują 96% skuteczność w odzyskiwaniu danych z serwerów RAID. Dzięki własnemu laboratorium jesteśmy w stanie zaoferować ekspresowe usługi i odzyskać Twoje dane już w kilka godzin. Jesteśmy świadomi tego, że utrata danych generuje duży stres i straty w firmie. Można tego uniknąć, jak najszybciej kontaktując się z naszym Laboratorium Danych. Zalecamy, aby nie podejmować samodzielnych prób odzyskiwania danych, które mogłyby pogłębić problem i utrudnić pracę technikom.

Jeśli chcesz skorzystać z usług Laboratorium Danych, odwiedź jeden z naszych punktów lub bezpłatnie zamów kuriera, który bezpiecznie dostarczy nośnik do naszego laboratorium jeszcze tego samego dnia. Jako jedni z nielicznych w Polsce oferujemy również odzyskiwanie zaszyfrowanych danych z RAID 0 z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Pomożemy w każdej sytuacji, bez względu na to, czy przyczyną utraty danych było zaszyfrowanie wirusem, uszkodzenie jednego lub kilku dysków, wstawienie niekompatybilnych dysków, awaria kontrolera RAID, czy niewłaściwie wykonana operacja przebudowy macierzy.

Jedyni w Polsce odzyskujemy zaszyfrowane bazy danych!

DBF, SQL, MSSQL, MySQL i inne

Diagnoza i pomoc telefoniczna 24/7

Możliwość zdalnej weryfikacji

Wysoka skuteczność

Odzyskujemy wszystkie bazy danych: Subiekt, Optima, Płatnik, Symfonia, Outlook, Thunderbird i inne.

Radzimy sobie ze wszystkimi wirusami Ransomware!

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Działamy Ekspresowo!

Dzięki temu, że mamy własne laboratorium, jesteśmy w stanie maksymalnie skrócić czas realizacji zlecenia. W trybie ekspresowym pracujemy również po godzinach i w weekendy!

Odzyskiwanie Danych z Macierzy RAID

Door to Door Service

W dużych miastach oferujemy odbiór osobisty nośnika. Współpracujemy również z ekspresowym kurierem, który dostarczy Twój nośnik do Laboratorium jeszcze tego samego dnia!

Uszkodzenia macierzy RAID - możemy odzyskać dane!

Zaszyfrowanie wirusem

Uszkodzenie jednego lub kilku dysków

Wykonanie formatu lub ponownej inicjalizacji

Awaria kontrolera RAID

Dyski nie chcą się poprawnie zamontować

Wstawienia niekompatybilnych dysków

Brak możliwości uruchomienia serwera

Niewłaściwie wykonana operacja przebudowy macierzy

Jak odzyskać dane z macierzy RAID?

Odzyskiwanie danych

Przeczytaj referencje naszych klientów!

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

Jesteśmy w całej Polsce!

Odzyskiwanie danych Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Poznań, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Częstochowa, Łódź, Radom, Opole, Nysa, Kłodzko, Toruń, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Leszno, Płock, Przemyśl, Wałbrzych, Zielona Góra.

Zadzwoń 509 737 945

Porozmawiaj ze specjalistą o możliwości odzyskania danych w Twoim przypadku!