Odzyskiwanie danych z Dysku Zewnętrznego

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z dysków zewnętrznych USB

Dyski zewnętrzne to wspaniałe wynalazki, które umożliwiają przechowywanie dowolnej ilości danych poza komputerem. Coraz więcej osób ceni je za mobilność, pojemność i solidność. Jednak przechowywanie danych na urządzeniu pamięci masowej niesie za sobą ryzyko utraty danych, nawet jeśli użytkownik dokłada wszelkich starań, by chronić swoje pliki. Jedynym skutecznym sposobem na zabezpieczenie danych przed utratą jest tworzenie kopii zapasowych. W przypadku braku kopii zapasowej utrata danych z dysku zewnętrznego USB wymaga interwencji technika zaopatrzonego w sprzęt do odzyskiwania danych. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na skorzystanie z pomocy fachowca, a profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego jest lepszym wyborem niż amatorskie próby ratowania plików.

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego – najczęstsze problemy

Każdego dnia otrzymujemy zapytania dotyczące utraty danych z dysków zewnętrznych USB. Opisy wskazują na dwa główne rodzaje uszkodzeń: fizyczne i logiczne.

Uszkodzenia fizyczne

Dysk zewnętrzny, jak każde inne urządzenie, ma niską odporność na upadki. Uszkodzenia mechaniczne powstają więc najczęściej podczas przypadkowego upuszczenia dysku. Oto kilka przykładowych zapytań, jakie otrzymaliśmy w ostatnim czasie:

  1. Upadek na podłogę. Dysk zewnętrzny USB spadł w trakcie korzystania z urządzenia, lecz objawy uszkodzenia pojawiły się dopiero po kilku dniach. Zaczęły się problemy z wczytywaniem dysku, tempem pracy i zapisem danych na nośniku, a ostatecznie doszło do braku dostępu do dysku. Co więcej, podłączanie USB do komputera spowalniało pracę sprzętu, a próby otwarcia plików zawieszały system.

  2. Niepokojące dźwięki. Cykanie, któremu towarzyszą problemy z działaniem dysku, jest charakterystycznym objawem uszkodzenia mechanicznego. W tym przypadku klient nie pamiętał, jak doszło do uszkodzenia, choć nie wykluczał upuszczenia sprzętu. Dysk był podłączany do kilku różnych komputerów, a każdy z nich się zawieszał i odcinał dostęp do danych.

  3. Wstrząsy. Obudowa antywstrząsowa ma chronić dysk przed upadkami, jednak nie zawsze spełnia swoją funkcję. Po upadku dysk zaczął spowalniać pracę komputera, a klient szukał pomocy na forum internetowym. Takie działanie doprowadziło do całkowitej utraty dostępu do dysku, a tym samym do czasochłonnego i kosztownego procesu odzyskiwania danych.

Uszkodzenia logiczne

Przypadkowe sformatowanie dysku, usunięcie danych, wirusy czy nieprawidłowe podłączenie nośnika to kilka popularnych uszkodzeń logicznych. Wielu tego typu awarii można uniknąć, stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa, o których zapomnieli klienci z opisanych poniżej sytuacji:

  1. Bezpieczne usuwanie sprzętu. Klient opisał charakterystyczne cykanie, a także zwrócił uwagę na powtarzające się żądanie Windowsa o sformatowanie dysku i odmowę dostępu do danych. Znamy informatyków, którzy nie korzystają z opcji bezpiecznego usuwania sprzętu, dlatego nie dziwi nas, że postępują w ten sposób osoby spoza branży. Kliknięcie tej opcji zajmuje jakieś 3 sekundy, a pozwala uniknąć uszkodzeń logicznych i utraty danych z dysku.

  2. Akceptowanie komunikatów. Podczas podpięcia dysku do dekodera telewizji satelitarnej klient zaakceptował komunikat o inicjowaniu dysku. Po odpięciu nośnika i ponownym podpięciu go do komputera zniknęły wszystkie dane.

  3. Sformatowanie dysku. Klient zgrał dane z komputera na dysk przed ponowną instalacją oprogramowania. W tym miejscu powinien odłączyć dysk i sformatować komputer, jednak przeprowadził operację z podpiętym nośnikiem, co spowodowało usunięcie danych.

Dlaczego nie powinieneś odzyskiwać danych na własną rękę?

W sieci można z łatwością znaleźć poradniki i bezpłatne programy do odzyskiwania danych. Niestety, brak fachowej wiedzy bardzo często prowadzi do pogorszenia problemu. Próba samodzielnej naprawy rzadko kończy się sukcesem, a znacząco utrudnia pracę technikom lub całkowicie uniemożliwia odzyskanie danych z dysku. Dla wielu osób skorzystanie z pomocy specjalistów jest ostatecznością, a to błąd. Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego przeprowadzone przez doświadczonego technika pozwala sprawnie odzyskać cenne pliki, zmniejsza ryzyko ich bezpowrotnej utraty i oszczędza nerwów.

Dlaczego odzyskiwanie danych w serwisie komputerowym jest nieskuteczne?

Nie każdy informatyk jest specjalistą w odzyskiwaniu danych, a nie każdy serwis komputerowy dysponuje sprzętem do przeprowadzania takich operacji. Zamiast więc oddawać dysk w ręce informatyka, który na co dzień nadzoruje działanie oprogramowania w korporacji, skontaktuj się z naszym Laboratorium Danych, w którym specjalizujemy się w odzyskiwaniu plików z dysków zewnętrznych. Niestety trafiają do nas również dyski po przejściach, czyli takie, które wcześniej próbowano szybko i tanio naprawiać w małych serwisach komputerowych. Nie pozwól eksperymentować informatykom na Twoim dysku, zwłaszcza jeśli bardzo zależy Ci na odzyskaniu danych.

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

Aż 40% otrzymywanych zleceń dotyczy odzyskiwania danych z dysku zewnętrznego po samodzielnych próbach naprawy. Najczęstszym argumentem klientów, którzy postanowili skorzystać z darmowego oprogramowania, porad forumowiczów lub pomocy znajomego informatyka, jest chęć zaoszczędzenia na usłudze odzyskiwania danych. Warto jednak zauważyć, że amatorskie próby ratowania plików tylko pogłębiają problem, a tym samym zwiększają koszt usługi. W niektórych przypadkach takie działania kończą się bezpowrotną utratą zdjęć z wakacji, pracy magisterskiej czy danych firmowych.

Nie korzystaj z darmowych programów!

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego to proces, który wymaga przestrzegania odpowiednich procedur i zastosowania profesjonalnego sprzętu. Darmowy program pobrany z sieci tego nigdy nie zastąpi. Jeśli utraciłeś dostęp do danych, nie próbuj „domowych metod”, lecz jak najszybciej przekaż dysk naszym technikom. Jeśli korzystałeś wcześniej z porad lub programów do odzyskiwania danych, nie bój się nas o tym poinformować. Może będzie konieczne wdrożenie innej procedury. W Laboratorium Danych odzyskujemy pliki ze wszystkich dysków zewnętrznych, m.in. Samsung, Western Digital, Seagate, Toshiba, Transcend, Hitachi, LaCie i ADATA.

 

Dowiedz się więcej na temat odzyskiwania danych z dysków twardych >> tutaj.

Porozmawiaj ze specjalistą o możliwości odzyskania danych w Twoim przypadku!

Zadzwoń

2509 737 945