To był piękny wieczór. W końcu udało Ci się znaleźć chwilę, żeby się zrelaksować i odpocząć po ciężkim okresie w pracy. W kominku skwierczało, w kieliszku było Twoje ulubione wino, a na laptopie właśnie włączałeś swój ulubiony film. Jakie to szczęście, że kupiłeś zewnętrzny dysk, żeby przenieść tam wszystkie swoje skarby!
Ale gdy podłączałeś dysk do komputera niefortunnie ruszyłeś ręką i wino wylało się na dysk. Wszystko działo się jak w zwolnionym tempie. Pierwsza myśl – zadzwonić do specjalisty i poprosić o radę (trzeba było to zrobić!), ale jednak zdecydowałeś się użyć domowych metod i położyłeś dysk na kaloryferze – przecież to tylko wino.
Niestety to rozwiązanie nie przyniosło oczekiwanych efektów. Dysk przestał być wykrywany, wobec czego dostęp do wszystkich zdjęć, projektów, dokumentów firmowych i prywatnych został utracony.
Brzmi nieprawdopodobnie? Cóż, kiedy właściciel dysku zadzwonił do naszej konsultantki nie mogliśmy uwierzyć, że historia zdarzyła się naprawdę.
Przez lata naszej pracy słyszeliśmy dużo historii i widzieliśmy dużo przypadków uszkodzenia dysków i możemy Cię zapewnić, że w zdecydowanej większości byliśmy stanie pomóc naszym klientom.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak postępować z dyskami po upadku,
- czy jest szansa na odzyskanie danych z dysków po zalaniu,
- czym skutkuje awaria zasilania dysku,
- co robić i czego nie robić, jeśli Twój dysk przestanie działać.
Twój dysk nie chce działać? Straciłeś wszystkie pliki? Skorzystaj z rady i pomocy specjalistów, żeby mieć pewność, że Twoje dane do Ciebie wrócą.
Zadzwoń 509 737 945 lub sprawdź naszą ofertę tutaj.
Czy odzyskanie danych z dysku twardego po upadku jest możliwe?
Twój dysk zaczął do Ciebie mówić? Słyszysz dziwne klikanie, trzeszczenie, pisk czy inne dziwne dźwięki?
…a może niedawno upuściłeś gdzieś laptopa? Albo gdzieś uderzyłeś dyskiem? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “tak”, to oznacza, że Twój dysk mógł zostać uszkodzony mechanicznie.
Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie podłączaj dysku do zasilania i nie otwieraj dysku na własną rękę!
- Jeśli w trakcie upadku uszkodzeniu uległy głowice, w momencie kiedy ktoś podłączy zasilanie uszkodzone głowice zaczynają rysować powierzchnię talerza, co może skutkować bezpośrednią utratą danych. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie podłączać takiego dysku do zasilania.
- Z kolei otwieranie dysku w domu może doprowadzić między innymi do zapylenia, a dodatkowo osoba, która nie ma wiedzy na ten temat może wyrządzić poważne szkody – w najlepszej sytuacji konsekwencją będzie to, że odzyskanie danych będzie kilkukrotnie droższe niż było zakładane, a w najgorszej – odzyskanie danych będzie niemożliwe.
Wiele osób twierdzi, że jeśli na dysku zarysowana jest powierzchnia talerzy magnetycznych, to odzyskanie danych może być niemożliwe. Jaka jest prawdziwa odpowiedź? To zależy.
Na zdjęciu widoczny crash – zarysowanie powierzchni talerza
Wszystko zależy m.in. od ilości zarysowanej powierzchni. Dysk składa się z talerzy, które są zapisywane z góry i z dołu tak jak płyta CD. Często w dysku jest więcej niż jeden talerz, a zarysowania są na przykład tylko na jednej powierzchni. Wtedy możemy powalczyć o dane znajdujące się na pozostałych powierzchniach. W przypadku jednego talerza i jednej zarysowanej powierzchni możemy spróbować odczytać część plików ze sprawnych obszarów. Oznacza to, że istnieje mała szansa na odzyskanie 100% danych, ale wszystko co tylko jest możliwe do odzyskania to odzyskamy. Część plików może być też uszkodzona w takim przypadku.
Jak odzyskać dane z dysku po zalaniu?
Pamiętasz naszego bohatera z początku artykułu? On zalał swój dysk winem. Możesz nie uważać tej informacji za istotną, ale jest ona bardzo ważna dla naszych ekspertów w laboratorium. Duże znaczenie ma to, czy dysk został zalany substancją słodką czy słoną, czy była to woda, herbata z cukrem, wino, kawa… Każda z nich ma swoje cechy i składa się z różnych pierwiastków, co może wpływać na szybkość postępowania korozji.
Dlatego w sytuacji zalania dysku przekaż specjaliście informację o substancji, którą dysk został zalany. Dodatkowo spróbuj oszacować jaka to była ilość – rozlało się troszeczkę wody, czy całe urządzenie się zmoczyło?
Co zrobić w takim przypadku? Po pierwsze i najważniejsze, nie podłączaj dysku do zasilania! Możemy z prawie 100% pewnością stwierdzić, że dojdzie do zwarcia. Nawet jeśli dysk się wysuszy, to nie podłączaj go, żeby sprawdzić czy zadziała, ponieważ może dojść do uszkodzenia elektroniki wewnętrznej, która jest o wiele poważniejszą usterką niż początkowa.
Powtarzamy to na każdym kroku, ale najlepiej oddaj urządzenie jak najszybciej w ręce specjalisty. Postępująca korozja może powodować uszkodzenie kolejnych elementów dysku.
Co zrobić w przypadku awarii zasilania dysku?
Masz podejrzenie, że Twój dysk jest przepalony? Jesteś przekonany, że czujesz zapach spalenizny? Niestety, nie jest to dobry znak. Dobra wiadomość? Nawet w tej sytuacji nasi eksperci w laboratorium są w stanie odzyskać dla Ciebie dane, które były na dysku.
Możemy Ci się przyznać – była jedna, jedyna sytuacja, w której nie byliśmy w stanie odzyskać danych z przepalonego dysku. Był on doszczętnie spalony po pożarze. W każdym innym przypadku udało nam się.
Doszczętnie spalony dysk – w tym wypadku, nie udało nam się odzyskać straconych danych.
Podsumowując – jeśli czujesz zapach spalenizny, to uszkodzeniu uległa co najmniej elektronika, pytanie tylko w jakim stopniu i w jakim stanie jest elektronika oraz głowice. Z pewnością konieczna będzie wymiana uszkodzonych elementów oraz podjęcie próby odczytu sektorów pamięci na stacji diagnostycznej.
Odzyskaj dane z uszkodzonego dysku w Laboratorium Danych
Powyższe przypadki to tylko kilka z wielu przyczyn, które mogą wiązać się z uszkodzeniem dysku. Dysk składa się z elementów mechanicznych, które są w ciągłym ruchu i jak każde urządzenie mają swoją żywotność i są awaryjne – mogą ulec uszkodzeniu bez wyraźnego powodu, same z siebie lub elementy mogą się wyekspatować.
Warto zaznaczyć, że przy odzyskiwaniu danych nie naprawiamy dysków, ze względu na to, że taki dysk może być narażony na kolejne awarie. Często się zdarza, że już w trakcie prac laboratoryjnych dysk przestaje działać kilkukrotnie i musimy go na nowo stawiać. Taniej oraz prościej jest kupić nowy dysk, na który dane zostaną przegrane.
Jak wygląda odzyskiwanie danych z dysku twardego w naszym Laboratorium?
Masz więcej pytań? Zadzwoń do nas 509 737 945. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
Zamów bezpłatnego kuriera po odbiór nośnika!