Żyjemy w czasach, w których technologia umożliwia gromadzenie danych z wielu lat naszego życia na jednym nośniku – dysku twardym, telefonie, serwerze. Pewnie przynajmniej raz w życiu zdarzyło Ci się, że straciłeś ważne dokumenty, pliki, bazę danych, zdjęcia czy kontakty. Może w Twojej firmie zdarzył się atak hakerski i zaszyfrowało bazę danych niezbędną do funkcjonowania Twojej działalności. A może z niewyjaśnionego powodu przestała działać macierz RAID, na której przechowywaliście ważne projekty warte setki tysięcy złotych. Co możemy powiedzieć, każdemu się zdarza.
Dlatego szukasz różnych sposobów, żeby przechowywać dane.
A gdyby tak umieścić to wszystko w chmurze? W końcu pliki same synchronizowały się, a Ty miałbyś do nich dostęp z każdego urządzenia i każdego miejsca na świecie. Ale czy to na pewno jest bezpieczne? W końcu ktoś może dostać się do naszych danych i wykorzystać je.
Z drugiej strony chmura bywa zawodna, więc może lepiej poświęcić czas na przechowywanie kluczowych dokumentów firmowych na serwerach RAID?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest chmura?
- Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?
- Czym jest macierz RAID?
- Jaka jest szansa odzyskania danych z uszkodzonej macierzy RAID?
Czym jest chmura internetowa?
Chmura internetowa to sieć serwerów, która między innymi wykorzystywana jest do przechowywania danych. Chmura jednak nie jest czymś namacalnym – to wirtualna przestrzeń.
Pliki fizycznie znajdują się u dostawców takich jak Google czy Microsoft. Jednak mamy stały dostęp do plików, które zostały tam przeniesione.
Przechowywać dane w chmurze można w różny sposób. Najczęściej wybieranym modelem jest S+S – Software + Services. W tym modelu to my decydujemy czy chcemy te dane przechowywać jednocześnie w chmurze i na naszych dyskach twardych. .
Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?
Dane w chmurze są rozproszone pomiędzy różnymi lokalizacjami, a dodatkowo są zabezpieczone przez szyfrowanie danych. sprawia to, że w sytuacji, w której ktoś chciałby wynieść nasze dane z serwerowni bez klucza nie ma szansy na ich uruchomienie.
Serwerownie posiadają swoje wewnętrzne zabezpieczenia. Jednym z nich są dostawy prądu z dwóch lub trzech elektrowni, aby w razie awarii jednej mieli zapewnione zasilanie z drugiej. W przypadku w którym wszystkie elektrownie uległyby awarii, serwerownie posiadają własne generatory prądu i mogą działać niezależnie.
Jednak trzeba się liczyć z zagrożeniem, które niesie ze sobą przechowywanie danych w chmurze. Pliki znajdują się fizycznie daleko od Ciebie i w przypadku ataków hakerskich, np. takich o których pisaliśmy tutaj, możesz mieć problem z odzyskaniem ich – firma odzyskująca dane, musiałaby mieć fizyczny dostęp do serwerów Googla, co oczywiście jest niemożliwe. Dlatego zawsze warto posiadać kopię zapasową tych plików na własnym serwerze RAID. Dzięki temu firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu danych będą miały większą szansę powodzenia.
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę chmury internetowej?
Warto skupić się na certyfikatach które mogą nam zagwarantować usługodawcy.
Dzięki nim stwierdzimy czy prześle nam informację jeżeli nasze dane zostaną udostępnione administracji rządowej lub czy będą przetwarzane w celach marketingowych. Jeżeli nasz usługodawca posiada taką normę jak ISO 27018 lub 95/46/WE wiemy, że przestrzega on zaleceń dla bezpieczeństwa usług chmurowych.
Przy wyborze odpowiedniego dostawcy warto zwrócić też uwagę czy połączenie z kontem jest szyfrowane. Warto też pomyśleć o szyfrowaniu danych przez aplikację szyfrującą. Można to zrobić jeszcze przed przesłaniem danych na chmurę. W takim celu można wykorzystać aplikacje takie jak OndeDrive lub Google Drive.
Czym są serwery RAID?
RAID to macierz, w którą połączonych jest kilka oddzielnych dysków tak, aby stworzyć jedno urządzenie, które będzie miało zwiększoną odporność na awarie i będzie bardziej niezawodne. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku uszkodzenia napędu lub danych na jednym z dysków, wciąż będziesz mieć możliwość odzyskania ich ze względu na zabezpieczenia dostępne w tej macierzy.
Szafy serwerowe, czyli miejsca, w których realnie są zlokalizowane serwery, są stabilne i dobrze zabezpieczone, co prawie całkowicie eliminuje możliwość fizycznego uszkodzenia nośników, a co za tym idzie danych klientów. Nieustanna praca serwisantów nad zapewnieniem odpowiednich warunków poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury, regularna wymiana dysków, kiedy pojawią się bad sektory oraz dostęp tylko autoryzowanych osób powodują, że nasze dane są bezpieczne jak nigdy dotąd!
Ze względu na swoją specyfikę macierze RAID były do niedawna wykorzystywane głównie w profesjonalnych firmach, gdzie administracja mogła sobie pozwolić na specjalistyczną obsługę zespołu informatycznego. Dzisiaj jednak takie rozwiązania są dostępne również dla zwykłych ludzi.
Czy można odzyskać dane w przypadku uszkodzenia dysku RAID?
Odpowiedź to po prostu – tak! Może być to nawet prostsze niż w przypadku odzyskania danych z chmury. Wymaga to dużej wiedzy techników i specjalistów, jednak jest możliwe.
Specjaliści Laboratorium Danych na co dzień spotykają się z różnego rodzaju uszkodzeniami macierzy RAID, dzięki czemu mogą się pochwalić 96% skutecznością w odzyskiwaniu danych z serwerów RAID. Może również zdarzyć się tak, że Twoje pliki zostaną zaszyfrowane przez hakera. W Laboratorium Danych jako jedni z nielicznych w Polsce odzyskujemy również zaszyfrowane pliki z serwerów RAID. Odzyskujemy wszystkie bazy danych: Subiekt, Optima, Płatnik, Symfonia, Outlook, Thunderbird i inne.
Straciłem dane z macierzy RAID – co teraz?
Pamiętaj, żeby nie próbować odzyskać danych z macierzy RAID na własną rękę, ale skorzystać z usług profesjonalistów!
[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów w całej Polsce. Znajdziesz nas w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu, Bielsku-Białej, Katowicach, Częstochowie, Białymstoku, Bydgoszczy i Lublinie i wielu innych miastach.
Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz. – zamów kuriera tutaj.
Wiemy jak kluczowy jest czas w przypadku utraty danych – często firma jest zablokowana i nie może normalnie funkcjonować, przez co nie zarabia, a nawet może generować straty. Dlatego oferujemy naszym klientom usługę w trybie ekspresowym. Jesteśmy w stanie odzyskać dane z macierzy RAID już w kilka godzin.
Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem – 509 737 945, odpowie na wszystkie Twoje pytania lub dowiedz się więcej na temat odzyskiwania danych z macierzy RAID.