Laboratorium odzyskiwania danych na co dzień zajmuje się przywracaniem utracanych danych – jest to usługa szytą na miarę. Każdy przypadek jest inny, dlatego do każdej usługi nasi technicy muszą podejść indywidualnie. Większość zleceń w trybie standardowym da się zrealizować szybko i w przeciągu tygodnia, dwóch, klient otrzymuje dane. Jednak zdarzają się zlecenia, których realizacja wymaga zaangażowania dużej ilości czasu – tygodni, miesięcy, a w skrajnych przypadków nawet lat i (uwaga!) nie oznacza to, że zlecenie jest opóźnione, lub że się przeciąga. Realizacja tyle trwa, bo tyle musi trwać, ze względów technicznych. Nie wynika to z opieszałości techników, ani z tego, że nośnik leży zakurzony w szufladzie i o nim zapomnieliśmy. Nie wynika to również z tego, że uciekliśmy na Bahamy i leżymy na plaży, jak mogą pomyśleć złośliwi. Nad Państwa zleceniami w naszym Laboratorium każdego dnia pracuje kilkanaście wysoko wykwalifikowanych osób. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego czas realizacji niektórych zleceń trwa dłużej niż standardowe 2-3 tygodnie.
Oczekiwanie na części zamienne
W wielu przypadkach do realizacji usługi odzyskiwania danych z dysku twardego czy telefonu nasi technicy potrzebują wykorzystać części zamienne. W przypadku dysków są to głowice, a w przypadku telefonów są to różnego rodzaju podzespoły na płycie głównej. Czasem czas oczekiwania na zamówione części to kilka dni, jednak wcale nie tak rzadko zdarza się, że musimy zamawiać części zamienne ze Stanów Zjednoczonych lub z Chin przez co czas realizacji potrafi się wydłużyć do kilku miesięcy. Do tego dochodzi czas oczekiwania na cle. Są to sytuacje, których nie jesteśmy w stanie w żaden sposób przyspieszyć.
Odzyskiwanie danych z dysków twardych
W przypadku dysków twardych uszkodzonych mechanicznie czas realizacji może być długi z kilku powodów.
Słabe głowice
Kiedy mamy do czynienia ze słabymi głowicami odczyt naprawdę może być powolny. Zobrazujmy to na przykładzie.
Dysk o pojemności 1 TB zawiera miliard sektorów i jego odczyt przy dobrej prędkości 100 MB/s trwa około 6 godzin. Oczywiście w przypadku dysków uszkodzonych mechanicznie taka prędkość jest nieosiągalna. Załóżmy, że nasz przypadek nie jest beznadziejny i prędkość odczytu wynosi 1 MB/s. Taka prędkość umożliwia nam przeczytanie 8000 sektorów na sekundę. Taka prędkość (podkreślamy, to nie jest wcale taka zła prędkość) umożliwia nam przeczytanie całego dysku w ciągu 25 dni. Oczywiście jest to tylko i wyłącznie czas odczytu, do którego trzeba doliczyć czas na wymianę głowicy, czas oczekiwania na części zamienne i już czas realizacji zlecenia wydłuża nam się do ponad miesiąca.
Oczywiście prędkość odczytu nie jest stała. Różne obszary dysku mogą czytać się w różnym tempie i niejednokrotnie zdarza się, że prędkość spada nawet do kilku kB/s. W przypadku bardzo słabych głowic zdarza się, że odczyt może wynosić zaledwie tysiąc 1000 sektorów/dziennie, przy takiej prędkości odczytu odzyskiwanie danych z dysku trwałoby jakieś 270 lat 🙂
Z tego powodu też dokonujemy wymiany głowic, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Porysowane talerze
Niejednokrotnie zdarza się, że powierzchnie talerzy magnetycznych ulegają zarysowaniu (patrz zdjęcie). W tych miejscach podczas wykonywania odczytu bardzo często dochodzi do uszkodzenia głowic, przez co trzeba zamawiać kolejne części, wymieniać je i czytać kolejne sektory. To wszystko wydłuża czas realizacji zlecenia o kolejne dni.
Szyfrowanie w dysku WD
W dyskach WD zdarza się szyfrowanie, które zostało nałożone przez producenta. Przy sprawnym dysku klient nawet o tym nie wie. Technicy w Laboratorium odczytają 100% sektorów, a przez szyfrowanie nie mają dostępu do żadnych danych i trzeba obchodzić to szyfrowanie, przez co czas realizacji zlecenia się wydłuża.
Odzyskiwanie danych z pamięci NAND – dyski SSD, pendrive’y, karty SD
W przypadku dysków SSD, pendrive’ów, czy kart pamięci mamy do czynienia z tak zwaną pamięcią NAND. W tym wypadku konieczne jest wykonanie czasochłonnego procesu korekcji błędów ECC. Niejednokrotnie zdarza się, że proces postępuje bardzo powoli. Wszystko zależy od kontrolera pamięci.
Odzyskiwanie danych z telefonów
Realizacja usługi odzyskiwania danych z telefonów uszkodzonych mechanicznie charakteryzuje się wysoką skutecznością, jednak prawie zawsze jest to proces czasochłonny. Telefony, które uległy zalaniu muszą moczyć się w specjalnych odczynnikach. Jest to proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Często trafiają do naszego laboratorium telefony rozjechane przez samochód, zmiażdżone, zniszczone pod kosiarką. Tego typu uszkodzenia zawsze wiążą się z wymianą części zamiennych. Tak jak już wspominaliśmy zamówienie takich części wiąże się niejednokrotnie z długim czasem oczekiwania ze względu na dostawę oraz cło. Ponadto zdarza się również tak, że trzeba te części wymienić wielokrotnie, bo za pierwszym razem się nie uda osiągnąć oczekiwanego efektu. Kiedy po kilku operacjach nie udaje się uzyskać dostępu do danych nasi technicy wykonują tzw. procedurę SWAP, czyli innymi słowy przeszczep procesora i kości pamięci na sprawną płytę główną, jednak jest to rozwiązanie generujące dodatkowe koszty.
Realizacja zleceń ekspresowych – Laboratorium Odzyskiwania Danych
W naszym Laboratorium odzyskiwania danych mamy możliwość realizacji zleceń w trybie natychmiastowym, co oznacza, że pracujemy nad tym zleceniem priorytetowo. Nasi technicy pracują nad rozwiązaniem po godzinach i w weekendy czy święta. Ponadto wybieramy wtedy droższe, ale zdecydowanie szybsze metody, więc jeśli budżet nie gra roli, jesteśmy w stanie wykonać zlecenie nawet w kilka godzin.
Podsumowując, czas realizacji zleceń zależy od bardzo wielu czynników. Niektóre zlecenia wymagają przeprowadzenia indywidualnych prac badawczo rozwojowych, by znaleźć rozwiązanie dedykowane dla konkretnego przypadku. Niekiedy czas realizacji może wiązać się z oczekiwaniem na najnowszą aktualizację sprzętu, która może umożliwić odzyskanie danych w określonym przypadku. Nasi technicy zawsze w pierwszej kolejności starają się wybierać rozwiązania, metody i narzędzia, które są najtańsze dla klienta. Zdarza się jednak czasami, że mimo wielokrotnych prób nie udaje się uzyskać oczekiwanego rezultatu. Proponujemy wówczas klientom zmianę technologii, która jednak może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Nasi technicy realizują zlecenie aż do skutku. Nie odpuszczamy zleceń z tego względu, że ich czas realizacji ciągnie się miesiące a nawet lata.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług odzyskiwania danych? Zapraszamy na naszego bloga.
Masz pytania odnośnie realizacji swojego zlecenia? Napisz maila na info@labdata.pl – nasi technicy pracują w Laboratorium, więc nie mogą odbierać telefonu, żeby udzielić informacji. Jednak zawsze starają się odpowiadać na wiadomości mailowe tak szybko, jak tylko mają konkretne informacje.